Wszystkie komputery przenośne mają fabrycznie wbudowane głośniki. Jednak ich moc, zapewniana jakość dźwięku niejednokrotnie nie zadowalają bardziej wymagających audiofilów. Jak uratować tę sytuację? Rozwiązaniem będzie głośnik zewnętrzny do laptopa. Na co zwrócić uwagę w momencie jego zakupu? Które z parametrów technicznych powinny być dla nas kluczowe

Mocne głośniki do laptopa – czyli jakie?

Pierwsze, czym powinniśmy się zainteresować podczas wybierania omawianego sprzętu, jest sposób jego łączenia się z komputerem. Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykane były głośniki do laptopa USB. Ich zaletami bez wątpienia była stabilność przesyłania danych dźwiękowych oraz banalnie proste połączenie z komputerem. Minusem jednak był przewód, który zajmował miejsce na biurku czy w torbie podczas przenoszenia sprzętu w inne miejsce.

Dlatego też powyższe rozwiązanie powoli jest wypierane przez głośnik Bluetooth do laptopa. Nie zabiera ono miejsca w przydatnych portach USB, dość szybko łączy się z komputerem a przy tym zazwyczaj ma mniejsze rozmiary niż jego odpowiednik z przewodami. Co więcej, mini głośniki do laptopa możemy też bezproblemowo łączyć z innymi, multimedialnymi przedmiotami, takimi jak smartfon czy tablet. Jednak oprócz sposobu łączenia się z urządzeniem docelowym, naszą uwagę powinny przykuć takie dane techniczne jak moc głośników (im większa, tym lepiej) oraz pasmo przenoszenia (podobnie – wyższe zapewni lepszą jakość dźwięku). Gdy chcemy zwiększyć funkcjonalność kupowanego rozwiązania, możemy też wybrać głośnik z mikrofonem do laptopa.