Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają nas wszystkich do poszukiwania sposobów na, chociaż częściowe obniżenie rachunków. Jednym z zagadnień, które może wpływać na wysokość opłat, a wciąż nie jest zbyt popularne, jest moc bierna i możliwości jej kompensacji. Czym jest moc bierna pojemnościowa? Jak możesz ją zaoszczędzić i zredukować opłaty?

Czym jest moc bierna i moc bierna pojemnościowa?

Wiele urządzeń elektrycznych do pracy potrzebuje nie tylko energii czynnej, ale również energii biernej, która nie służy do wykonywania pracy, ale krąży w sieci pomiędzy dostawcą a odbiorcą końcowym. Energia bierna z kolei dzieli się na indukcyjną i pojemnościową – ta pierwsza bierze udział w tworzeniu pola magnetycznego w silnikach, uzwojeniu czy transformatorach, natomiast ta druga (pojemnościowa) jest związana z wykorzystaniem kondensatorów czy źródeł światła LED, a nawet zbyt długich przewodów dostarczających energię. Wraz z rozwojem energooszczędnych urządzeń, rośnie wykorzystanie energii biernej pojemnościowej.

Moc bierna a opłaty

Przesyłanie znaczących ilości energii biernej wpływa na powiększenie strat energii czynnej w transformatorach, co jest niekorzystne dla dostawcy energii. Z tego względu w większości przypadków nakładane są ograniczenia dotyczące ilości emitowanej energii biernej, za których przekroczenie trzeba opłacać kary (wliczane do rachunku). Zazwyczaj dopuszczalny jest limit 0,4, określający stosunek mocy biernej do czynnej. O ile masz stary licznik, który nie potrafi tego zmierzyć, nie musisz obawiać się dodatkowych opłat, ale jedną z najczęściej notowanych różnic po jego wymianie, są właśnie wyższe opłaty – co nie wynika z oszustwa, ale z możliwości zmierzenia rzeczywistej mocy biernej pojemnościowej i naliczenia kar umownych. Najczęściej jednak dodatkowe opłaty dotyczą użytkowników sieci średniego, wysokiego i najwyższego napięcia, ale zdarzają się przypadki, kiedy dotyczą także nieruchomości jednorodzinnych czy bloków. Więcej informacji znajdziesz w podpisanej z dostawcą umowie.

Płacisz kary? Musisz kompensować moc bierną pojemnościową!

Jeśli do Twoich miesięcznych rachunków doliczane są kary za zbyt duży pobór energii biernej pojemnościowej, to znaczy, że powinieneś przyjrzeć się technologii takiej jak kompensacja mocy biernej Łódź. Rozwiązanie to pozwala na skrócenie przepływu energii biernej – od tej pory będzie ona przemieszczała się wyłącznie pomiędzy kompensatorem mocy biernej a urządzeniem podłączonym do sieci. Takie urządzenie to po prostu odpowiednio rozplanowany zestaw kondensatorów, a inwestycja w niego dość szybko się zwraca.