1. Wymiana dysku HDD na SSD
  2. Przeinstalowanie systemu operacyjnego
  3. Zwiększenie ilości pamięci RAM
  4. Wyczyszczenie systemu chłodzenia laptopa
  5. Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego
  6. Skanowanie w poszukiwaniu wirusów oraz innego złośliwego oprogramowania
  7. Odpowiednie ustawienie zarządzania energią

Wymiana dysku HDD na SSD

Dysk talerzowy to jeden z najwolniejszych elementów w laptopie, który może bardzo negatywnie wpływać na czasy ładowania systemu oraz aplikacji. Szczególnie w starszych laptopach, wymiana dysku na SSD (Solid State Drive) sprawia, że mamy wrażenie, że komputer odmłodniał o kilka lat. Nawet najwolniejszy dysk SSD będzie nieporównywalnie szybszy niż stary dysk HDD.  Pamiętaj tylko, że wymiana dysku wiąże się z ponowną instalacją systemu operacyjnego (nie polecamy przenosić starego systemu). O tej czynności przeczytasz w pkt 2.

Aby dobrać się do dysku HDD w laptopie, trzeba zaopatrzyć się w niewielki śrubokręt krzyżakowy i odkręcić obudowę. W zależności od modelu, będzie to wyglądało inaczej. Niektóre laptopy, szczególnie te starsze, mają oddzielną klapkę, po otwarciu której, możemy wyjąć dysk HDD. Wystarczy odpiąć wtyczkę lub wysunąć dysk kiedy port jest przymocowany na stałe i zainstalować w to samo miejsce nowo zakupiony dysk SSD.

Jeśli jednak masz opory przed ingerencją w sprzęt, możesz zwrócić się do dowolnego serwisu komputerowego. Całość zostanie wykonana na miejscu w parę minut.

Pamiętaj, że nowszych laptopach dyski SDD to praktycznie standard, więc upewnij się przed zakupem, że nie posiadasz już takiego dysku w swoim komputerze.

Przeinstalowanie systemu operacyjnego

Wiele poradników, traktujących o temacie poprawienia szybkości komputera, doradza wyczyszczenie rejestru systemu Windows. Faktycznie, może mieć to duże znaczenie, ale dla przeciętnego użytkownika, grzebanie w rejestrze to zdecydowane wyjście poza strefę komfortu. Dlatego też musimy używać dodatkowego oprogramowania, które skanuje rejestr i pozbywa się niepożądanych wpisów. Problem polega na tym, że musimy zaufać tym programom, musimy być pewni, że zadziałają one w sposób prawidłowy. Dodatkowo większość z nich jest płatna, a pobranie wersji darmowych z Internetu wiąże się z ryzykiem zainstalowania złośliwego lub szpiegującego oprogramowania i efekt może być odwrotny do zamierzonego.

Lepszym i szybszym rozwiązaniem może okazać się ponowna instalacja systemu Windows, szczególnie dla tych, którzy nie profesjonalnie korzystają z komputera, jako użytkownicy domowi. Nie jest to trudne zadanie i średnio zaawansowany użytkownik może bez problemu sobie z nim poradzić. Wystarczy:

  1. Zrobić kopię zapasową plików, które chcemy sobie zachować. Możemy użyć dysku zewnętrznego, pendrive, a jeśli dysk wewnętrzny ma dwie partycje, skorzystać z niego. Możemy również wykorzystać chmurę internetową, usługę Google Drive czy OneDrive, zalogować się w przeglądarkach internetowych by przechować zakładki z często odwiedzanymi stronami. Pamiętajcie również o hasłach.
  2. Pobrać na pendrive wersję instalacyjną systemu Windows. Poniżej umieszczamy linki do stron firmy Microsoft, które to umożliwiają.
    https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
    https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows11
  3. Uruchomić ponownie komputer tak, aby system uruchomił się z umieszczonego w porcie USB pendrive z instalacją systemu. Dla każdego modelu, trzeba wykonać inne czynności, ale wpisując w wyszukiwarce markę i typ laptopa oraz frazę „jak uruchomić z USB” na pewno znajdziemy podpowiedź.
  4. Sama instalacja nie jest trudna, trzeba tylko wybrać dysk docelowy i instalator przeprowadzi nas krok po kroku przez cały proces.
  5. Po zainstalowaniu systemu instalujemy aplikacje, które zostały usunięte wraz ze starym systemem, jeżeli chcemy z nich ponownie korzystać. Następnie przywracamy pliki, których kopię wykonaliśmy przed instalacją i finito!

Zwiększenie ilości pamięci RAM

Nowsze systemy operacyjne, więcej zainstalowanych i działających w tle aplikacji, więcej danych z Internetu, to wszystko sprawia, że w naszym komputerze może brakować pamięci operacyjnej RAM. Wymiana lub dołożenie kości pamięci jest jeszcze prostsza niż wymiana dysku i sprowadza się do otwarcia obudowy komputera i odpowiedniego włożenia w slot pamięci, zakupionej kości RAM. Musimy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Sprawdźmy przed zakupem, czy nasz laptop posiada wolny slot pamięci, w którym możemy zainstalować dodatkową pamięć.
  • Jeżeli mamy wolne miejsce na płycie głównej, wtedy musimy zakupić pamięć odpowiedniego typu. Musi ona być obsługiwana przez nasz sprzęt. Dlatego też dobrze przed zakupem sprawdzić na stronie producenta jaką kość pamięci nabyć lub zakupić taką samą pamięć, jaka już jest aktualnie zainstalowana w naszym laptopie.
  • Jeżeli nie mamy wolnego miejsca, niestety musimy pozbyć się aktualnie kości używanej pamięci i wymienić ją na większą (o ile jest to sprzętowo możliwe).  

Wyczyszczenie systemu chłodzenia laptopa

System chłodzenia laptopa składa się przeważnie z miedzianego radiatora połączonego przewodami cieplnymi z płytką odprowadzającą ciepło z elementów, które narażone są na przegrzanie, takie jak procesor czy karta graficzna oraz wentylatora, który w zależności od obciążenia procesora, wytłacza mniej lub więcej powietrza aktywnie chłodząc komputer. Zabrudzenie radiatora kurzem, włosami i innym brudem zbierającym się przez lata, może powodować efekt tzw. thermal throttling. Jest to spowolnienie pracy np. procesora, poprzez zmniejszenie częstotliwości jego taktowania, spowodowane zbyt wysoką temperaturą. Dlatego też, warto dbać o czystość otoczenia w jakim pracujemy oraz raz na jakiś czas spróbować wyczyścić radiator poprzez przedmuchanie zabrudzeń tam się znajdujących np. sprężonym powietrzem. Sprawdzi się tutaj takie w aerozolu o niewielkim ciśnieniu.  

Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Bród tylko zmieni swoje położenie i zostanie w środku komputera. Dlatego też jeśli nie boisz się pomajsterkować, to dobrze jest otworzyć obudowę laptopa by pozbyć się na stałe zalegających tam zabrudzeń.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników nie bojących się rozebrać laptopa na części pierwsze, polecamy wymianę pasty termoprzewodzącej na procesorze i ewentualnie karcie graficznej (jeżeli zainstalowana jest dedykowana). Poprawi to odprowadzenie ciepła i zmniejszy ryzyko spowolnienia pracy elementów przez zbyt wysoką temperaturę.

W obu przypadkach, jeżeli nie chcemy ryzykować uszkodzenia laptopa lub po prostu nie jesteśmy pewni naszych umiejętności, możemy wyczyszczenie zlecić serwisowi komputerowemu.

Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego

Użytkownicy systemu Windows 7 niestety nie mogą już korzystać ze wsparcia firmy Microsoft, która nie wspiera już tej wersji systemu operacyjnego. Natomiast Windows w wersji 10 oraz 11 dostaje regularnie aktualizacje oraz łatki, które nie tylko dodają nowe funkcjonalności ale również naprawiają błędy oraz luki bezpieczeństwa oraz nowe wersje sterowników. To wszystko powoduje, że nasz system operacyjny jest bardziej bezpieczny – mniej narażony na ataki, a nowe wersje sterowników umożliwiają optymalną pracę naszego hardware’u. Dlatego też dbajmy, by nasz system był aktualny. Wystarczy wejść w ustawienia systemu i kliknąć „Aktualizacja i zabezpieczenia”. Tam znajdziemy informację o dostępnych aktualizacjach, zarówno tych krytycznych, jak i opcjonalnych. Tam również możemy sprawdzić, czy możemy zainstalować wersję systemu Windows 11.

Skanowanie w poszukiwaniu wirusów oraz innego złośliwego oprogramowania

Odpowiednie ustawienie zarządzania energią