Typy i rodzaje złączy stosowanych w laptopach

Producenci notebooków instalują w swoich urządzeniach różnego rodzaju porty i wyjścia. Jeżeli planujemy zakup notebooka, wart zaznajomić się z ich oznaczeniami i rodzajem zastosowania, by później dobrać zestaw idealny do swoich potrzeb.

HDMI – cyfrowy interfejs zdolny do przesyłania pełnego sygnału audio/wideo bez utraty jakości. Obecnie interfejs HDMI wypiera starsze standardy (DVI, D-Sub) i pojawia się w coraz liczniejszej grupie notebooków. Kupując laptopa zdecydowanie warto zwrócić uwagę na to, czy został wyposażony w port HDMI.

port hdmi

Przykład zastosowania: Za pomocą portu HDMI możemy podłączyć notebooka do telewizora połączonego z zestawem kina domowego. Na laptopie wystarczy uruchomić teraz film w jakości HD i bez utraty jakości oglądać go na ekranie telewizora z dźwiękiem odtwarzanym przez zestaw kina domowego.

VGA (D-Sub) –  analogowy interfejs do przesyłania sygnału wideo. Obecnie jest już mało popularny, jednak możemy spotkać go jeszcze w starszych modelach notebooków. Wyjściowy obraz przesyłany przez interfejs VGA jest bardzo słabej jakości, dlatego nie warto już zwracać uwagi na ten port.

złącze vga

Przykład zastosowania: Port VGA możemy wykorzystać do podłączenia zewnętrznego monitora.

DVI – cyfrowo-analogowy interfejs wykorzystywany do przesyłania sygnału wideo. Obecnie wypierany jest przez standardy HDMI oraz DisplayPort, które są w stanie przesyłać również sygnał dźwiękowy.

dvi

Przykład zastosowania: Port DVI w notebooku może posłużyć nam do podłączenia zewnętrznego monitora, lub telewizora. W przypadku oglądania filmu, na tak podłączonym zewnętrznym wyświetlaczu, zostanie przesłany tylko sygnał wideo. Dźwięk będzie odtwarzany z głośników w laptopie.

S-Video (TV Out) – analogowy interfejs do przesyłania sygnału wideo. Obecnie spotykany coraz rzadziej.

svideo

Przykład zastosowania: Port może posłużyć do wyprowadzenia sygnału wideo do zewnętrznego urządzenia np. telewizora.

DisplayPort – cyfrowy interfejs do przesyłania sygnału audio/wideo. DisplayPort został stworzony na potrzeby rynku komputerowego, a nie tak jak HDMI ogólnego.

displayport

Przykład zastosowania: DisplayPort możemy wykorzystać do połączeń notebook-zewnętrzny monitor lub notebook-system kina domowego.

FireWire (IEEE 1394) – standard stosowany najczęściej do podłączania cyfrowych urządzeń optycznych. Najbardziej rozwijany przez firmę Apple. Istnieją dwie odmiany interfejsu FireWire – 400 Mb/s oraz 800 Mb/s. Druga z nich spotykana jest jednak bardzo rzadko, najczęściej w notebookach firmy Apple.

firewire

Przykład zastosowania: FireWire najczęściej wykorzystywany jest do podłączenia kamery cyfrowej lub aparatu fotograficznego.

USB – najpopularniejszy rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego, pracującego z maksymalną prędkością 60 MB/s (wersja USB 2.0).  Obecne notebooki posiadają zazwyczaj od dwóch do czterech portów komunikacyjnych USB.

USB Sleep-and-charge – port USB, który dodatkowo umożliwia ładownie podłączonych pod niego urządzeń. Można go odróżnić po oznaczeniu (symbol błyskawicy).

port usb

Przykład zastosowania: Pory USB używa się do podłączania szerokiej gamy urządzeń: myszek, klawiatur, aparatów, kamer internetowych oraz cyfrowych, itd.

eSATA –port Serial ATA II, który wykorzystuje się do podłączania zewnętrznych dysków twardych. Jest kilkakrotnie szybszy niż port USB. Występuje również  jako combo z portem USB. Na zdjęciu przedstawiona jest wersja cobo (eSATA/USB Sleep-and charge)

złącze esata

Przykład zastosowania: Port eSATA wykorzystuje się do podłączania zewnętrznych dysków twardych.

RJ-45 (LAN, Ethernet) – Podstawowe złącze do budowy przewodowych sieci komputerowych w standardzie Ethernet.

ethernet

Przykład zastosowania: Poprzez złącze Ethernet, możemy podłączyć kabel internetowy

RJ-11 – złącze modemowe, służące do połączenia modemu i linii telefonicznej.

złącze modemowe rj-11

Kensington Lock – gniazdo pozwalające na podpięcie linki zabezpieczającej (tzw. MicroSaver), która chroni notebooka przed kradzieżą.

kensington lock

Wejście słuchawkowe/mikrofonowe – jak sama nazwa wskazuje możemy do nich podłączyć słuchawki/głośniki lub mikrofon.

złącza audio

Czytnik kart pamięci – slot służący do podłączenia kart pamięci wykorzystywanych w różnego rodzaju urządzeniach mobilnych. Wyróżniamy różne rodzaje czytników, różniące się ilością i rodzajem obsługiwanych kart.

slotkart

Przykład zastosowania: W czytniku możemy umieści kartę pamięci z aparatu cyfrowego i tym samym skopiować znajdujące się na niej zdjęcia/filmy na dysk twardy notebooka.

ExpressCard – następca standardu PCMCIA umożliwiający rozbudowę notebooka.

expresscard

Przykład zastosowania: poprzez złącze ExpressCard możemy podłączyć adaptery eSATA, USB i  FireWire, kartę sieciową, a także tuner telewizyjny lub czytnik kart pamięci. Zdjęcie niżej przedstawia tuner TV, wykorzystujący standard złącza ExpressCard.

tuner tv expresscard

Informacje o wpisie

Autor wpisu: Tomasz Kikowski

Data opublikowania: 6 września 2009

Skomentuj ten wpis

6 komentarzy

 1. Pingback: Piękny i solidny laptop od Lenovo | notebooki

 2. Forumowicz303 3 lata temu, 2012-10-15 Odpowiedz

  Krótko zwięźle i na temat, nic dodać, nic ująć. Tego właśnie potrzebowałem :)

 3. kris 2 lata temu, 2013-11-26 Odpowiedz

  wszystko super opisane

 4. Pepe 2 miesiące temu, 2015-03-30 Odpowiedz

  Jenzyk polska bardzo trudna. Przez chwilę po przeczytaniu zastanawiałem się z czym mam złączyć te typu i rodzaje. Wiem, że jest to już stary artykuł, ale to „y” na końcu tego nieszczęsnego „złącz” można by dopisać.

  1. Tomasz Kikowski 2 miesiące temu, 2015-03-31 Odpowiedz

   Dzięki za informację. Tak, artykuł jest bardzo stary, ale poprawiłem ten błąd.

 5. Dariusz ponad tydzień temu, 2015-05-18 Odpowiedz

  Witam.
  Chciałbym dorzucić swoje 3 grosze, tym bardziej, że autor artykułu wciąż jest aktywny.
  Mam na laptopie gniazdo, które nie jest tutaj opisane.
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/152d5fcd1ea40f1f.html
  Domyślam się, że służy do wysyłania obrazu (telewizorek) ale ma inne styki niż przedstawione w artykule.
  Laptop HP kupiony w USA i może dlatego jest ta różnica ?
  Pozdrawiam.
  Dariusz